ÇAÇAv.

Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Ağı

ÇAÇAv, çocuk haklarını tanıtmayı, yaymayı ve geliştirmeyi, hak ihlallerini önlemeyi, savunuculuk, izleme ve raporlama yapmayı hedefleyen bir ağdır.

Basın Açıklamaları ve Duyurular

17 Kasım 2015, Salı

0

Mevzuyu Büyütüyoruz…

Video için tıklayınız

#MevzuyuBüyütüyoruz

Kız çocuklarına yönelik ayırımcılığa sessiz kalmayın! Ö.Ç. davası – 23 Kasım, İskenderun

#MevzuyuBüyütüyoruz! 13 Kasım’da İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 14 yaşındaki Ö.’nün duruşmasında mütalaa verildi. Savcı, sanığın birden fazla kez istismarı tekrar etmesi sebebiyle cezada artırım istedi. TCK 103/1’den sanığın 8 ile 15 yıl arasında cezalandırılmasını talep etti.

Ö.Ç. davası 14 yaşındaki bir kız çocuğunun erken ve zorla evlilikler gibi toplumsal ve ataerkil yargının kabul gösterdiği veya müdahale etmediği alanların kesiştiği ve de adalete erişimdeki ayırımcılığa bir örnektir.

Ö, 14 yaşında cinsel şiddet mağduru kız çocuğudur. “İstismar” davasında fail suçlamayı kabul etmemekte “kız bana taktı gibi” toplumsal cinsiyet ayırımcılığı bakış açısıyla ifadelerle kızı suçlamaktadır. Ö, istismar olayının ardından ailesinin onayı ile ayrıca “evlendirilmiş” ve ikinci kez cinsel şiddete maruz kalmıştır. “Evlendirildiği” fail ve ailesi 3 ay sonra Ö’yi ailesine geri bırakmıştır. Çocuk hakkında koruyucu-destekleyici tedbirler alınması talep edilmiş ancak eğitim tedbiri başta olmak üzere hiçbir tedbir alınmamış, tedbir talepleri gerekçesiz reddedilmiştir.

Karar duruşması 23 Kasım 2015 günü saat 10:50’de.
İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesinde

Kız çocuklarına yönelik ayırımcılığa sessiz kalmayın!
#MevzuyuBüyütüyoruz!

Gündem Çocuk Derneği
Çocuklara yönelik ayırımcılığa karşı herkesi
Ö.Ç. Davasını İzlemeye Çağırıyor!

23 Kasım 2015 Pazartesi
Saat: 10.50 İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesi

Takipte kalın
Web: www.gundemcocuk.org/buyutec
Facebook: https://www.facebook.com/buyutec2015
Twetter: @buyutec2015

Bu film, Gündem Çocuk Derneği ve Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Ağı ortaklığında yürütülen Büyüteç: Ayırımcılıkla Mücadelede Etkili Araçlar Projesi bünyesinde ve Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında hazırlanmıştır. Filmin içeriğinden sadece Gündem Çocuk Derneği sorumludur ve içerik herhangi bir biçimde Sabancı Vakfı’nın görüş ve tutum

Etiketler: , , , , , , , , ,


Başa dön ↑