ÇAÇAv.

Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Ağı

ÇAÇAv, çocuk haklarını tanıtmayı, yaymayı ve geliştirmeyi, hak ihlallerini önlemeyi, savunuculuk, izleme ve raporlama yapmayı hedefleyen bir ağdır.

Genel

21 Kasım 2015, Cumartesi

0

Özcan Purçu: ÇOCUKLARIN VEKİLİYİM, HAKLARININ TAKİPÇİSİYİM

resim_20 Kasım (1)

“ÇOCUKLARIN VEKİLİYİM, HAKLARININ TAKİPÇİSİYİM”

CHP İzmir Milletvekili Özcan PURÇU, Adalet Bakanı Kenan İPEK’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi sundu

Çocuk Hakları Manifestosu’nu imzalayan milletvekillerinden CHP İzmir Milletvekili ÖZCAN PURÇU, 1 Kasım seçimi sonrası ilk soru önergesini verdi. CHP İzmir Milletvekili PURÇU, Adalet Bakanı Kenan İPEK tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM’ye sunduğu önergesinde, Trabzon’da Bahçecik E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’nda tutuklu olarak kalan 15 yaşındaki E.N.’nin, koğuşunun kapısına kendisini asarak yaşamına son vermesi ile ilgili basına da yansıyan iddiaları sordu.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocukların korunmasına yönelik kanun ve düzenlemelerle ilgili yetersizlikleri gündeme taşıyan CHP İzmir Milletvekili PURÇU, Çocuk ceza adalet sisteminin, 5395 sayılı çocuk koruma kanunumuz ile iç hukuka da aktarılan ilkeler kapsamında yapılması gerekliliğini ifade etti.

“Çocukların tutukluluk veya hükümlülük süreç ve ortamları yetişkinlerden farklıdır. Bu farklılık hem çocukların gelişim süreçlerinin desteklenmesi, hem de çocuk olmaktan kaynaklı özgün düzenlemelere, araçlara ve uygulamalara ihtiyaç duyulmasından kaynaklıdır.” tespitini yapan Çocukların Vekili CHP’li ÖZCAN PURÇU, önergesinde; kanunla ihtilafa düşen çocukların yargılama koşulları, süresi, cezalarının infazı, tüm yargılama süreç ve ortamlarında uğradıkları kötü muamele iddialarının yıllardır devam ettiğine dikkat çekti ve Bakanlığın bir eylem planı olup olmadığını sordu.

Vekil Özcan PURÇU, Trabzon’da yaşanan ve tutuklu bir çocuğun intiharıyla sonuçlanan, basına da yansıyan üzücü olay hakkında Adalet Bakanı Kenan İPEK’in yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

  1. N. Bahçecik E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’na hangi tarihte yerleştirilmiş veya nakledilmiştir?
  2. N.’nin yaşı göz önünde tutularak, Bahçecik E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’nda çocuğa özgü bir düzenleme yapılmış mıdır?
  3. N. kaç kişilik koğuşta kalmaktadır?
  4. N.’nin kaldığı koğuştaki kişilerin yaşları nedir?
  5. N.’nin çamaşır asmak için kullanılan ip ile intihar ettiği basına yansımıştır, gerekli güvenlik önlemlerini almayan infaz koruma memurları hakkında bir işlem başlatılmış mıdır?
  6. N.’nin “psikolojisinin bozuk olduğu” beyanları basında yer almıştır, ceza infaz kurumunda çocuk hangi sıklıkta sosyal çalışma görevlisiyle bir araya gelmiştir? Bu görüşmeler sonucunda çocuğa yönelik bireysel program geliştirilmiş midir?
  7. 2016 yılı içerisinde kaç tane yeni Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu açılacaktır? Bunların cinsiyet dağılımına göre kapasitesi nedir?
  8. İşkenceyi Önleme Sözleşmesinin Seçmeli Protokolü (OPCAT) hükümleri uyarınca Ulusal Önleme Mekanizmalarının kurulması ile ilgili Bakanlığınızın bir çalışması bulunmakta mıdır?
  9. Çocuk cezaevlerinin tamamen kapatılarak, çocuklara özgü ceza adalet sistemini tam olarak hayata geçirmekle ilgili Bakanlığınızın bir eylem planı bulunmakta mıdır?

Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi’ne göre; bir çocuğun tutuklanması, alıkonulması veya hapsi yasalar çerçevesinde ve en son başvurulacak bir önlem olarak düşünülüp uygun olabilecek en kısa süre ile sınırlı tutulacağı düzenlenmiştir. Bu ilke Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca kararlaştırılan Beijing Kuralları olarak bilinen Birleşmiş Milletler Çocuk Ceza Adaleti Sisteminin Uygulanması Hakkında Asgarî Standart Kurallar’da 17/b’de “Çocuğun kişisel özgürlüğüne getirilecek kısıtlamalar çok dikkatli bir incelemeden sonra konulmalı ve bu kısıtlamaların mümkün olduğu kadar az olmasına özen gösterilmelidir” şeklinde düzenlenmiştir.

 

 

 

 

 

Etiketler: , , , , ,


Başa dön ↑